Pretraži imena po slovu- klikni na slovo i ispod će se pojaviti imena sortirana po broju lajkova.
Ovde su Vam dostupne najnovije top liste najčešće davanih imena i analize trenda, sortirane po polu i godinama. U našoj banci podataka imate naravno i pristup značenju svakog ovog imena.
Ovde su Vam dostupne stare liste najčešće davanih imena od 1900. do 2010., sortirane po polu i godinama. U našoj banci podataka imate naravno i pristup značenju svakog ovog imena.
SRPSKA IMENA
Na osnovu rezultata poslednjeg Popisa stanovništva urađenog u Srbiji 2011. godine, prvi put je Republički zavod za statistiku Srbije objavio podatke o imenima i prezimenima u Republici Srbiji. Rezultati su sortirani po opštinama i gradovima i možete ih naći na sajtu RZS u odeljku "Publikacije" www.stat.gov.rs ili direktno na stranici www.popis2011.stat.rs
Dragan i Milica su najčešća srpska imena
Na području Republike Srbije Dragan vodi ubedljivo prvo mesto kao najčešće muško ime u čak 87 opština dok je Milica carica u 84 opštine.
U Beogradu je najčešće žensko ime Jelena, a muško Aleksandar. Dok je na području Vojvodine su prvo mesto zauzeli Marija i Milan.
Sredinom devedesetih u modu su ušla kratka i internacionalna imena, te su tako Lena, Nina, Sara, Maša i Jana na samom vrhu liste.
O Više o najčešćim imenima u Srbiji možete pročitati u odeljku Top liste
Stara srpska imena
Imena koja se danas daju u Srbiji su drugačija nego pre 80 godina. U tabelama ispod možete naći top listu 20 najpopularnijih kako muških tako i ženskih imena do 1940. godine.
Zanimljivo je takođe da na ovoj listi imena osoba rođenih na prostorima Srbije pre komunizma se ne nalaze većinom pravoslavna kalendarska imena nego staroslavenska srpska imena. Iako vlada mišljenje da su pravoslavna tj. crkvena imena bila najrasprostranjenija a onda potisnuta dolaskom komunizma,to ustvari nije tačno. Kao neku vrstu oslobođenja, nakon raspada bivše Jugoslavije su crkvena imena naglo dobila na popularnosti. Pri tom se govorilo da se "vraćamo starim imenima". Ova lista, koja je zvanična rang lista imena dobijena poslednjim popisom stanovništva urađenog na teriroriji Srbije, je očit dokaz da su stara srpska imena uglavnom u stvari staroslavenska imena što za nas prosto rečeno znači "domaća imena". Ili iz ličnog iskustva možete sebi postaviti ovakvo pitanje- kako su se beše ono zvale najomiljenije bake u selu mojih roditelja? Živanka, Živka, Kosana, Dušanka, Zagorka, Miladinka, Dobrila. Eto to su sve bake kojih se ja sećam. I sva ova imena su srpska imena a poreklom su staroslavenska.
Izuzetak na ovoj listi ženskih imena su Marija i Jelena, a na listi muških imena Petar, Jovan, Aleksandar, Nikola i Stevan.
Takođe je Olga izuzetak po tome što dolazi od Rusa, pa se tumači kao rusko ime. Istina je međutim da je Olga samo ruska varijanta švedskog imena Helga, koje su Vikinzi sa sobom doneli u Rusiju. A Olja je u stvari Olga od milja. Budući da su ruska imena definitivno u modi, možda se Olga ili Olja uskoro opet nađu na vrhu liste "najzastupljenija imena".
Da napomenemo da se 1940. godine po poslednji put među najpopularnijim imenima pojavljuju stara srpska imena Božidar, Desanka, Nadežda i Zorka. Božidar i ova tri ženska predratna imena zajedno sa Olgom će već u sledećoj generaciji naglo izgubiti na popularnosti i nikad više do danas se neće vratiti na top liste najpopularnijih imena.
U to ime ovde ćemo pomenuti stihove poznate srpske pesnikinje Desanke Maksimović:
Deset najpopularnijih ženskih imena do1940. godine
Deset najpopularnijih muških imena do1940. godine
STREPNJA
Ne, nemoj mi prići! Hoću izdaleka
da volim i želim oka tvoja dva.
Jer sreća je lepa samo dok se čeka,
dok od sebe samo nagoveštaj da.
Ne, nemoj mi prići! Ima više draži
ova slatka strepnja, čekanje i stra'.
Sve je mnogo lepše donde dok se traži,
o čemu se samo tek po slutnji zna.
Ne, nemoj mi prići! Našto to, i čemu?
Izdaleka samo sve k'o zvezda sja;
izdaleka samo divimo se svemu.
Ne, nek' mi ne priđu oka tvoja dva.
Ovde su Vam dostupne top liste najčešće davanih imena i analize trenda. U našoj banci podataka imate naravno i pristup značenju svakog ovog imena.
Ako Vas zanima koja imena su bila popularna ranijih godina,ovdje su Vam dostupne liste koje sadrže najčešća srpska muška imena i najčešća srpska ženska imena od 1900. pa do 2015. U našoj banci podataka imate naravno i pristup značenju svakog ovog imena.

top 20 srpskih imena do 1940. godine »
top 20 srpskih imena od 1940 do 1950 »
top 20 srpskih imena od 1950 do 1960 »
top 20 srpskih imena od 1960 do 1970 »
top 20 srpskih imena od 1970 do 1980 »
top 20 srpskih imena od 1980 do 1990 »
top 20 srpskih imena od 1990 do 2000 »